Jaký druh barvy zvolit pro stěny v bytě

Jaký druh barvy zvolit pro stěny v bytě

Pokud v průběhu opravy bytu nechcete tapetu lepidlo lepidlem, pak nejsnazší řešení je malovat stěny vašeho bytu. Možná si myslíte: "Nechci, aby stěny mého bytu vypadaly jako v nemocnici nebo v sovětské zahradě." Ale při správné přípravě a výběru barvy může výsledek překvapit vás. Mezi výhody kvalitních výrobků - snadné použití, snadná péče, naprosto unikátní a jedinečný design.

Některé sloučeniny za mnohem nižší cenu dokonce mohou simulovat určité typy omítek. Ale, aby bylo opravdu příjemné, je důležité pochopit, jak vybrat správnou barvu, a jaká barva může barvit stěny v bytě.

Barva na stěny v bytě, jak si vybrat

Není snadné vyzvednout materiál tak, jak se zdá. Politika inzerce neuvádí skutečné vlastnosti výrobků a neposkytuje potřebné znalosti spotřebiteli. Proto v tomto článku budeme uvažovat o nejběžnějších materiálech pro nátěry stěn a také zjistit, jaké barvy namalovat stěny. Také uvidíme jejich výhody a nevýhody a pravidla uplatňování vybraných produktů.

Před nákupem se musíte rozhodnout, který místnost chcete malovat. Například:

 • pokud je to koupelna - pak byste měli věnovat pozornost výrobkům, které se nebojí vlhkosti;
 • pokud potřebujete namalovat stěny v kuchyni - je důležité vybrat materiály odolné proti opotřebení, které lze bez problémů umýt;
 • pokud se jedná o pokoj pro hosty nebo o ložnici - je důležité, aby byly šetrné k životnímu prostředí a neškodnost. Upřednostněte materiály, které nemají silný zápach a rychle vysušte.

Před zpracováním věnujte pozornost stavu vašich stěn. Matný materiál barvy, například s hedvábným efektem, může skrýt chyby jako tapety, ale lesklé směsi vyžadují ideální povrch, protože na něm jsou velmi viditelné vady.

Na trhu existují takové druhy výrobků jako přední a vnitřní. Pro stěny bytu potřebujete vnitřní materiál. V závislosti na místnosti se musíte rozhodnout, zda chcete koupit materiál odolný proti vlhkosti nebo normální. U koupelen nebo místností s vysokou vlhkostí je lepší zakoupit jednotku odolnou proti vlhkosti.

Dalším důležitým bodem je, kolik času strávíte v místnosti. Je-li docela hodně - pak věnujte pozornost paropropustnosti - prvek, na kterém závisí dechový efekt místnosti. Doporučujeme zvolit materiál propustný pro páry.

Při nákupu se ujistěte, že banka byla napsána "pro zdi." Interiérové ​​barvy při dotyku by neměly rosit vaše prádlo a měly by být snadno čištěny nebo umyty bez problémů. Při nákupu konvenčních nebo fasádních výrobků mohou vzniknout potíže. Níže uvažujeme, jaké produkty můžete koupit na trhu, jejich výhody a nevýhody.

Barvy na bázi vody

Jedná se o materiál, který sestává z polyvinylacetátu nebo jinými slovy z PVA. Materiál je poměrně levný a snadno dostupný. Vodní emulze se snadno aplikuje a nemusí se používat v mnoha vrstvách, obvykle pouze v dvou vrstvách. Mezi přednosti tohoto materiálu lze poznamenat, že může být natřeno takovými místnostmi, jako je například ložnice a školka. Výrobky na bázi vody mají dobrou paropropustnost a stěna, jak se říká "dýchá". Kromě toho je barevné spektrum tohoto materiálu velmi široké a bude vyhovovat téměř každé osobě.

Z nedostatků vodní emulze upozorňujeme, že je snadno poškrábaná. Takový materiál vyžaduje pečlivou přípravu povrchu před lakováním, protože jasně ukazuje všechny nedostatky. Kromě toho musí být stěna opatřená vodní emulzí chráněna před dětmi, neboť se bojí agresivních pracích prostředků, takže umývání bude velmi obtížné nebo dokonce nemožné.

Kompozice rozptylu vody

Výrobky mohou být vyrobeny na bázi PVA, akrylových pryskyřic nebo silikonu. Tento typ je vhodný pro suché prostory a snadno se čistí.

Akrylové vodní disperzní barvy mají mnoho výhod. Jsou snadno aplikovatelné, dobře zbarvené a roky neztrácejí svůj původní vzhled. Kromě toho stěna lakovaná tímto nátěrem je odolnější vůči mechanickému namáhání. Akrylová směs tohoto typu může nanášet nejen stěny, ale i strop. Podle permeability páry je materiál poněkud nižší než vodní emulze, i když má dobrý výsledek. Z výhod chci také poznamenat, že akrylové výrobky mají velký výběr barev pro každou chuť.

Silikonové vodně disperzní produkty se mohou pochlubit nemalými výhodami. Jsou snadno aplikovatelné, nevyhořet, nebojí se vlhkosti a vody a nejsou snadno poškozené. Navíc jsou schopny utažit trhliny na 2 mm, což výrazně zjednodušuje přípravné práce. Také stěny pokryté silikonovými výrobky lze umýt tolik, kolik chcete, a to i se saponáty. Díky své odolnosti vůči ultrafialovým paprskům může být použita pro venkovní aplikace. Z nedostatků silikonových vodně emulzních výrobků si uvědomujeme jejich vysoké náklady. V současné době je na trhu nejdražší druh. Ale pokud chcete vysoce kvalitní a neobvyklé dekorace na stěnu - je to nejvhodnější volba.

Dekorační barvy

Dávají majiteli neobvyklý druh bytu. Často při malování stěn dosahují lidé dokonale ploché povrchy, ale dekorativní kompozice činí povrch zcela jiným. S pomocí texturovaných produktů můžete získat perly, imitace látky, různé chaotické reliéfy a mnohem více. Základem pro nátěrový materiál je akrylová disperze s různými přísadami, jako je písek, minerální vlákna nebo jiné látky.

Texturální kompozice se liší v hustotě. Proto je možné je aplikovat pomocí válečku, štětce nebo dokonce atomizéru. Může být aplikován na téměř jakýkoli druh povrchu. Před použitím se doporučuje natřít povrch.

Alkydová směs

Konzistence alkydových směsí se podobá oleji, nicméně obsahují alkydové pryskyřice. Mezi výhody výrobků patří tolerance vlhkosti, ultrafialové záření, zvýšené teploty. Obvykle lidé nakupují sloučeniny kvůli nízkým nákladům.

Tento materiál má tři typy:

 1. Frosted.
 2. Lesklý.
 3. Polotovary.

Pro aplikaci je nutné povrch připravit dobře, protože závady budou vážně vidět na špatné stěně. Nicméně, alkyd nátěry mají některé nevýhody, které dělají jeden div, zda by měly pokrýt stěny v bytě. Za prvé, při malování se uvolní silný nepříjemný zápach, protože směs se zředí rozpouštědlem. Za druhé, časem ztrácí barvu a není zvlášť trvanlivý. Proto se nedoporučuje malování stěn alkydovými výrobky.

Latexové výrobky

Mezi výhody takové barvy patří odolnost proti vlhkosti, snadná aplikace na stěny a vynikající odolnost proti opotřebení. Takové materiály se používají pouze pro vnitřní práce, neboť jsou vystaveny působení ultrafialového záření. Malba dobře skrývá malé trhliny a nerovnosti. Tento materiál často používají školy, mateřské školy nebo zdravotnické zařízení.

Stojí za zmínku, že nedostatky tohoto materiálu spočívají v tom, že dýchací účinek místnosti nebude, protože se materiál nemůže pochlubit dobrými propustnostmi par. Proto, pro obývací pokoj - to není dobrá volba.

Silikátové barvy

Silikátové barvy jsou běžným materiálem pro dokončování stěn a fasády domu. Ve složení tohoto nátěru je hlavní složkou kapalné sklo s přidáním různých přísad. Před nanášením nátěru byste měli povrch dobře připravit - protože tento materiál nelze aplikovat na jiný druh barvy, například na emulzi. Tato barva je ideální pro koupelnu, protože se nebojí houby nebo plísní. Stěny pokryté tímto materiálem jsou trvanlivé a trvanlivé, životnost je asi 15-20 let.

Silikátové barvy se mohou pochlubit těmito vlastnostmi:

 • jednoduchost při přípravě kompozice. Pokud máte potřebné dovednosti a touhu, pak můžete všechny roboty udělat sami;
 • odolnost proti ultrafialovým paprskům;
 • dobrá propustnost páry - to znamená, že místnost natřená takovou barvou bude mít dechový efekt;
 • ekologická kompatibilita;
 • tento materiál je protipožární.

Mezi mínusy silikátové barvy je nutné, aby se používaly pouze v ochranném oblečení s použitím respirátoru. Dokud nedojde k úplnému vyschnutí, barva je velmi škodlivá pro zdraví a v té době není v místnosti. Po vysušení je materiál neškodný. Také, pokud provádíte opravy každé čtyři až pět let, pak volba není příliš vhodná, protože odstranění takového nátěru bude problematické a nebudete jej moci namařit. Pokud však provádíte opravy zřídka, pak je to ideální volba, která vám poskytne pokoj bezkonkurenční vzhled.

Akryl-silikonové barvy

Akrylátové a silikonové materiály jsou ideální pro mokré místnosti. V kuchyních, koupelnách nebo koupelnách bude tento druh barev vypadat skvěle. Kromě akrylové disperze má kompozice emulgovanou silikonovou pryskyřici, díky níž je vytvořen silný paropropustný film. Kromě toho lze akrylátově-silikonovou barvu umýt bez problémů.

Jaká malba je lepší namalovat stěny v koupelně

Pokud nechcete používat koupelnu k opravě dlaždic, pak je zvolená barva ta správná. Hlavní kritéria výběru by měla být:

 • odolnost proti vlhkosti;
 • antibakteriální ochrana;
 • odolnost proti mechanickému namáhání.

Jedním z nejběžnějších materiálů pro koupelnu je vodní disperzní barva - je to latex a akryl. Takové materiály jsou pozoruhodné pro dobrou ochranu proti vlhkosti a průměrné náklady. Než si koupíte takovou barvu, věnujte pozornost tomu, zda v přípravku existují fungicidy a algaecidy, které zabrání vzhledu nebo rozšíření houby. Mezi výhody vodní disperzní barvy patří, že není toxická vzhledem k tomu, že rozpouštědlem je voda. Suší 1,5 až 2 hodiny a v létě ještě rychleji.

Poradenství! Aby bylo zajištěno, že nátěr dlouho trvá a není prasklý, musí být nanesen na zcela suchý povrch.

Velmi často se při malování stěn v koupelně používají oleje. Nebojí se vlhkosti a jsou odolné vůči poškození. Takové barvy navíc přitahují lidi s nízkými náklady. Ale před nákupem věnujte pozornost znečištění, protože malovaný povrch vysušuje dlouho a má ostrý zápach.

Jak malovat stěny kuchyně barvou

Při výběru materiálu pro malování kuchyně je třeba mít na paměti, že barva by měla být odolná proti páru a snadno se umýt. Lesklé barvy budou vyhovovat lépe matné nebo drsné, protože špína je ucpaná na matných površích a není snadné ji umýt. Také, pokud je kuchyň malý, bude lesk vizuálně rozšiřovat pokoj. Z nevýhod těchto barev vyplývá, že vyžadují kvalitní přípravné práce a dokonale plochý povrch.

V kuchyni jsou vodě rozpustné barvy ideální. Latexové, akrylátové a silikonové typy takových barev budou dokonale zvládat jejich úkol. Barvy na bázi PVA však nelze použít, protože nejsou vodotěsné a používají se pouze v suchých prostorách.

Důležité! Nejvhodnějšími materiály pro lakování kuchyně jsou latex nebo silikon. Jsou dostatečně odolné a mají ochrannou stěnu proti oděru.

Závěr

Nyní víte, kterou barvu si vyberete pro zdi. Jak jsme viděli z tohoto článku, možnost malování stěn vašeho bytu je obrovská. Navíc existuje mnoho materiálů, s nimiž se můžete opravit. Před nákupem se rozhodněte, co musíte barvit a pečlivě zkontrolovat materiál, který jste vybrali. Mnoho druhů barvy se bojí zimy, proto by nemělo být zmrzlé. Vaše zdraví by mělo být chráněno, proto věnujte pozornost barvám s dobrou paropropustností a odolností proti opotřebení. Jsme přesvědčeni, že budete moci udělat svůj domov opravdu krásný a útulný!

 • Jak znovu vložit tapetu s protažením stropu

 • Jak lepit tapety na zadní straně

 • Jak lepit tapety na malované stěny

 • Je možné lepidlo nalepit na pozadí

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

32 − = 23

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map